Velykaičių „fotografinio marginimo“ paslaptys

Velykaičių „fotografinio marginimo“ paslaptysTradiciškai jau treti metai prieš pat Šv. Velykas Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto Fotografijos katedros studentai „fotografiškai margina“ velykinius margučius.

Toks velykaičių „marginimo“ darbas paremtas vienu iš daugelio netradiciniu fotografinio vaizdo atgaminimo būdų, kuriuos lektoriai Petras Saulėnas ir Dovilis Paliukas dėsto paskaitų metu. Studentai taikė vieną būdą praktiškai – pačių įamžintus vaizdus iš negatyvų perkelė ant kiaušinių lukšto.

Velykaičių „fotografinio marginimo“ paslaptys„Vaizdų iš negatyvo perkėlimas ant įvairių daiktų – nėra kažkoks stebuklas. Būdas įdomus savo žaismingumu ir netikėtomis interpretacijomis. Neseniai vienu iš netradiciniu fotografinio vaizdo atgaminimo būdu studentė papuošė savo riedlentę, taigi tai jauniesiems fotografams kartu ir savitų ieškojimų bei idėjų įgyvendinimo sprendinių galimybė, o šios dienos būdas, paprasčiausiai susietas su ateinančiomis šventėmis, todėl tai tapo gražia tradicija katedroje.“ – pasakoja Katedros vedėjas. P. Saulėnas.

Velykaičių „fotografinio marginimo“ paslaptysPirmiausiai studentas fotografuoja vaizdą, kurį nori matyti ant kiaušinio. Kiaušinis išverdamas arba, pradūrus priešingose pusėse skylutes, išpučiamas jo turinys. Tada gaminama speciali emulsija, primenanti „želė“. Tamsoje (nes ji jautri šviesai) šia pakaitinta emulsija teptuku dengiamas kiaušinio lukštas ir valandėlei paliekamas džiūti. Kitas žingsnis – negatyve užfiksuotas vaizdas didintuvo pagalba, kaip ir tradiciniame fotopopieriuje, perkeliamas ant kiaušinio lukšto trumpai apšviečiant šviesai jautrų emulsijos sluoksnį. Tuomet kiaušinis atsargiai merkiamas į ryškalą, skalaujamas, vėl merkiamas į fiksažą, plaunamas ir paliekamas džiūti. Tik tada rezultatas tampa ilgalaikis ir tvarus.

Velykaičių „fotografinio marginimo“ paslaptysTik pradedant dirbti su didintuvu ir vienam iš studentų netyčia įjungus patalpos apšvietimą, visi šviesai jautria emulsija padengti kiaušiniai akimirksniu tapo nenaudotini, tad teko kiaušinius valyti bei naujai dengti emulsija. Bet tai neišgąsdino jaunųjų eksperimentatorių. Studentų teigimu, procesas tikrai labai įdomus. „Mums šis didelio kruopštumo reikalaujantis užsiėmimas labai įdomus ir savotiškai žavus, o ypač jo finišo tiesioji, kai jau pamatai gaunamą rezultatą“, – įspūdžiais pasidalino viena studenčių.

You may also like...