Teisines konsultacijas teikę studentai: „Visada įdomu išbandyti tai, kas nauja“

Teisines konsultacijas teikę studentai: „Visada įdomu išbandyti tai, kas nauja“Keturis mėnesius Kauno kolegijos Vadybos ir ekonomikos fakulteto Teisės katedroje veikė nemokamų teisinių konsultacijų laboratorija, kurioje savanorišką praktiką atliko ir visais teisiniais klausimais miesto gyventojams buvo pasiruošę padėti Kauno kolegijos Teisės antrakursiai studentai.

Vasario–gegužės mėnesiais vykusių konsultacijų metu studentus koordinavo ir įvairias situacijas jiems spręsti padėjo Kauno kolegijos Teisės katedros asistentas Sigitas Šamanskas. Jo teigimu, teisinių konsultacijų idėja kilo po 2016 m. gruodžio 5–12 d. kartu su Mykolo Romerio universitetu ir Kauno savivaldybe organizuotos Žmogaus teisių savaitės, kurios metu studentai, padedami dėstytojų, galėjo pabandyti praktiškai pritaikyti paskaitų metu įgytas teisines žinias.

Į šias nemokamas teisines konsultacijas buvo kviečiami visi Kauno miesto ir rajono gyventojai. „Interesantai pateikė daug sudėtingų klausimų, kuriems atsakyti reikėjo specialių civilinės, baudžiamosios ir administracinės teisės žinių. Žinoma, teisinės konsultacijas teikti gali tik kvalifikuoti teisininkai, todėl dėstytojai visada peržvelgdavo studentų teikiamas teisines išvadas bei, esant reikalui, jas pataisydavo“, – pasakoja studentus globojęs ir teisines konsultacijas koordinavęs S. Šamanskas.

Teisines konsultacijas teikę studentai: „Visada įdomu išbandyti tai, kas nauja“Teisės katedros asistentas pastebi, jog tokia praktika tikrai pasiteisino: „Per trumpą laikotarpį aptarnauti 38 Kauno miesto ir rajono gyventojai, kuriems tikrai buvo reikalingos kvalifikuotos teisinės konsultacijos bei paruošti teisiniai procesiniai dokumentai“, – pasakoja S. Šamanskas.

Ar baiminosi su realiais žmonėmis bei tikromis teisinėmis situacijomis susidurti patys studentai? Į šį klausimą jie atsakė labai panašiai, teigdami, jog šios savanoriškos praktikos labiau laukė, nei baiminosi. „Iš pradžių, kai tik pradėjome teikti konsultacijas, buvo sunku. Bent jau man, asmeniškai, prireikė tikrai nemažai pagalbos iš konsultuojančio dėstytojo. Tačiau ši praktika suteikė daugiau žinių, patirties, supažindino su teisininko darbu“, – įspūdžiais dalijasi antrakursė Laura Kiškiūnaitė.

Jos kolegė Dovilė Bukauskaitė papildo, jog visada įdomu išbandyti tai, kas nauja. „Man buvo labai svarbus žmonių pasitikėjimas, nes be pasitikėjimo nebūtų buvę ir tolimesnio bendradarbiavimo. Kartu su dėstytojais siūlėme tikrai aukštą teisinių konsultacijų kokybę. Stengėmės pateikti teisingus patarimus, atitinkančius teismų praktiką, o baimintis nebuvo dėl ko“, – teigia mergina.

Norėdami pasinaudoti nemokamomis teisinėmis konsultacijomis, žmonės elektroniniu paštu turėdavo būti iš anksto supažindinę studentus apie jiems rūpimus klausimus, todėl dauguma atėjusiųjų į šias konsultacijas žiūrėjo rimtai. „Dauguma atėjusiųjų norėjo gauti profesionalę teisinę konsultaciją, nors ir žinojo, kad kreipiasi į nepatyrusius studentus. Tiesa, pasitaikydavo ir tokių situacijų, kai jausdavome nepatiklumą“, – teigia antrakursė L. Kiškiūnaitė.

Teisines konsultacijas teikę studentai: „Visada įdomu išbandyti tai, kas nauja“Tokiais atvejais tekdavo pasistengti, norint užmegzti kontaktą. „Kartais prireikdavo ieškoti savų metodų: stengėmės maloniai kalbėti, prašyti prisėsti ir išdėstyti savo problemas, kad galėtume jas niekur neskubėdami, ramiai išspręsti. Daug reiškė ir oficiali apranga – ne kasdieniška, bet ir ne per daug oficiali. Taip žmonės atsipalaiduodavo, pradėdavo klausytis ir klausdavo klausimų, jei tik tokių iškildavo“, – svarstydama apie pasitaikiusias situacijas, prisimena studentė.

„Vienas iš malonesnių atsitikimų buvo tada, kai reikėjo narplioti situaciją, susijusią su darbo santykiais. Moteris, kuri kreipėsi į mus buvo labai maloni, mūsų nespaudė, suprato, kad kreipiasi pas studentus bei mumis visiškai pasitikėjo. Tai suteikė pasitikėjimo savimi ir leido iki galo užpildyti spragas bei išspręsti problemą“, – apie įsiminusį atvejį pasakoja L. Kiškiūnaitė.

Teisines konsultacijas teikę studentai: „Visada įdomu išbandyti tai, kas nauja“Teisės antrakursių teigimu, nemokamų teisinių konsultacijų nauda buvo abipusė tiek jiems patiems, tiek besikreipiantiems žmonėms. „Didžiausias iššūkis buvo padėti, o vėliau su kiekvienu klientu darėsi vis lengviau ir lengviau“, – patirtimi dalijasi D. Bukauskaitė.

Jos kolegė L. Kiškiūnaitė paantrina, kad, asmeniškai jai, tai suteikė galimybę atsidurti teisininko kailyje: „Konsultacijų metu sužinojau daug naudingos informacijos, kuri gali praversti ateityje, siejant savo ateitį su teise. Tikrai būsiu dėkinga Kauno kolegijai ir jos dėstytojams už suteiktus teisės pagrindus bei galimybę susipažinti su teisininko darbu“, – džiaugiasi studentė.

Anot savanoriškos praktikos koordinatoriaus S. Šamansko, teisines konsultacijas planuojama teikti ir ateinančiais studijų metais. Džiaugdamasis pavykusios iniciatyvos sėkme, S. Šamanskas išskyrė labiausiai teisinių konsultacijų metu pasižymėjusius antrakursius: Aistę Gintautaitę, Mantą Veličką, Solveigą Domeikytę, Živilę Dobrovolskytę, Laurą Kiškūnaitę, Karoliną Nedzinskaitę, Eglę Dambrauskaitę bei Dovilę Bukauskaitę.

You may also like...