Persų Naujieji metai: studentas iš Irano surengė šventę lietuvaičiams

Persų Naujieji metai: studentas iš Irano surengė šventę lietuvaičiamsKovo 20 dieną, pavasario lygiadienį, Kauno kolegijos Medicinos fakulteto studentas Mohammadamin Keivan inicijavo Novrūzą – tradicinę Naujųjų metų šventę pagal tradicinį iraniečių kalendorių.

Pasak studento, ši šventė sutampa su astronominiu pavasariu ir dar yra vadinama Persų naujaisiais metais. Tai reikšminga diena, švenčiama Irano, Afganistano, Kurdistano, Azerbaidžano, Pakistano, Indijos bei kituose su Senovės Persijos imperija susijusiuose regionuose.

Persų Naujieji metai: studentas iš Irano surengė šventę lietuvaičiams„Novrūzas mums reiškia naują pradžią, kuri prasideda kartu su gamtos atgimimu. Ant stalo dedami septyni patiekalai iš „s“ raidės. Daiginti grūdai (sabzeh) reiškia atgimimą, obuoliai (sib) – grožį. Ant stalo svarbu turėti česnaką (sir), simbolizuojantį sveikatą, acto (serkeh), kuris reiškia ilgaamžiškumą bei žagrenio uogų (somaq) – saulėtekio simbolį. Novrūzo metu reikalingi džiovinti žilakrūmio vaisai (senjed), reiškiantys meilę ir kviečių gemalų pudingas (samanu), kuris atneša turtą ir gerbūvį naujiesiems metams“,– pasakoja M. Keivan.

Persų Naujieji metai: studentas iš Irano surengė šventę lietuvaičiamsVadovaudamasis papročiais ir susodinęs šventės svečius aplink bendrą stalą, M. Keivan pasiūlė visiems susirinkusiems paskanauti tradicinių patiekalų: žuvies Sabzi Polo Ba Mahi ir šafrano bei ryžių pudingo Shole zard, kuriuos paruošti padėjo Technologijų fakulteto Viešojo maitinimo programos studentai. M. Keivan apgailestavo, kad ne visi produktai spėjo atkeliauti iš Irano, tačiau kartu pasidžiaugė, kad daugumai jų pavyko rasti pakaitalų Lietuvoje.

Persų Naujieji metai: studentas iš Irano surengė šventę lietuvaičiamsPersų Naujieji metai yra daugiau nei 3 tūkstantmečius besitęsianti tradicija, kuri 2010 metais buvo įtraukta į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Tradiciškai prieš Novrūzą tvarkomi namai, valomos dulkės, atiduodamos skolos ir atsikratoma nereikalingų daiktų. Išvertus iš persų kalbos, šventės pavadinimas reiškia „naują šviesą“, todėl namai puošiami gėlėmis, privalu apsirengti naujus rūbus taip simboliškai pasitinkant dar vieną naują gyvenimo etapą.

 

You may also like...