Jauniesiems menininkams – visuomenės veikėjų vardo premijos

Kasmet baigiantys studijas Kauno menininkai nestokoja idėjų ir kasmet įvairių Lietuvos kraštų žmones nustebina savo darbais. Už kūrybiškumą ir kruopštumą kūrėjus apdovanoja idėjiniai asmenys, įkūrę specialius vardinius fondus – praeitais mokslo metais iškeptiems absolventams iš Kauno kolegijos – įteiktos net trys premijos.

Kauno kolegijoje susiformavo tradicija teikti premijas gabiausiems meno studijų srities studentams už jų baigiamuosius darbus. Jaunieji specialistai kartu su diplomų įteikimu apdovanoti skulptoriaus Juozo Zikaro (1881–1944), pedagogės Eugenijos Lašienės (1929–2010) ir dailininko Jono Vaičio (1906–1963) fondų premijomis.

Praeitą pavasarį studentų darbuose – identiteto paieškos

Restauratorius Laurynas Motekūnas konservavo eksponatą iš ilkaviškio krašto muziejaus. Erlendo Bartulio fotografijaJ. Zikaro fondo premijos laureatas baldų restauratorius  Laurynas Motekūnas konservavo  XIX a. vidury pagamintą Prancūzijos karaliaus Liudviko Pilypo stiliaus pusketvirto metro sustumiamą stalą iš raudonmedžio ir pušies. Manoma, kad stalą naudojo Paežerių krašto didikai pietums.

Stalas į Lauryno rankas papuolė iš Vilkaviškio krašto muziejaus. „Mano seneliai kilę iš šio krašto, tad begražindamas muziejaus eksponatą jaučiau atiduodąs pagarbą protėviams – taip sustiprinau savo tapatumą“, – teigė menininkas. Vaikinas taip pat pamini įdomų faktą – konservuodamas stalą jame rado užstrigusią vokiškio laikraščio skiautelę, tad, anot jo, galima daryti prielaidą, jog okupacijos metais baldu naudojosi raštingi vokiečiai.

Sukurti drabužių kolekciją Neringą Mongirdaitę įkvėpė prosenelės vytos lino pluošto virvelės. Erlendo Bartulio fotografijaDrabužių dizainerė Neringa Mongirdaitė, įvertinta E. Lašienės fondo premija, kurdama drabužių kolekciją idėjų ieškojo šeimos praeityje. „Kolekcija įkvėpta mano prosenelės audėjos autentiškų lino pluošto virvelių“, – teigia jaunoji dizainerė ir tęsia mintį, jog kurdama ji norėjo atsigręžti į tradicinius amatus, senosios tekstilės pluošto meną pritaikyti šiuolaikiniam rūbui. Anot kūrėjos, todėl ir kolekcijos pavadinimą – „Pri(si)rišimai“ – ji rinkosi atidžiai. „Tai saitai su savo praeitimi, šaknys ir pritapimai“, – akcentuoja Neringa.

Erika Vabolaitė seną reklaminį tentą pavertė moderniu šviestuvu. Erlendo Bartulio fotografijaDailės pedagogikos studijas baigusi Erika Vabolytė J. Vaičio fondo premija buvo apdovanota už idėjas apie ekologinės kultūros sklaidą – menininkė sukūrė šviestuvą iš seno reklamos funkciją atlikusio tento ir pasiūlė gaminį naudoti meninio ugdymo tikslais. Tad vėlgi įkvėpimo semtasi iš praeities – senais, nereikalingais daiktais siekiama atkleipti dėmesį į antrinių žaliavų panaudojimo svarbą. „Ekoidėjų sklaidavisuomenei padeda ugdyti atsakomybę, sakralų ir pagarbų požiūrį į mus supančią aplinką“, – teigia mergina.

Fondų ištakos – Kauno meno mokykla

Premijomis apdovanoti Kauno kolegijos meno srities absolventai. Erlendo Bartulio fotografijaTradicija paskatinti skulptoriaus J. Zikaro fondo premija jaunuosius menininkus atsirado dar 1996 m., kai menininko marti Aldona Zikarienė įsteigė premiją, skirtą apdovanoti gabiausius studentus. Fondu rūpinasi ir premiją kasmet Kauno kolegijos studentams įteikia J. Zikaro memorialinio muziejaus vadovė Rasa Ruibienė.

Skulptūros meistras J. Zikaras nuo 1928 m. dėstė Kauno meno mokykloje (šiandien – Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas, aut. past.). Kūrėjo darbai puikiai žinomi kauniečiams ir miesto svečiams – tai Kauno karo muziejaus sodelyje esantys paminklai „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“, „Knygnešys“, menininko skulptūrinėmis kompozicijomis papuošti pastatai miesto centre.

Nuo 2011 m. studentams įsteigta pedagogės E. Lašienės fondo premija, kurią iniciavo ir atvyksta įteikti jos sūnus  verslininkas, technikos mokslų daktaras Vladas Lašas. E. Lašienė kolegijoje dirbo lituaniste, rūpinosi menininkų atminimo įamžinimu, buvo viena pirmųjų skulptoriaus J. Zikaro fondo premijos įsteigimo idėjos palaikytojų.

Į jaunųjų menininkų pagerbimo ceremoniją šiais metais įsijungė ir architektas Leonas Vaitys, įkūręs savo tėvo tapytojo J. Vaičio atminimo fondą. Gabiausiems studentas premija bus teikiama 10 metų.  J. Vaitys taip pat glaudžiai susijęs su Kauno meno mokyklos istorija – jis čia mokėsi, dėstytojavo, 1947 m. tapo direktoriumi. „Kartais, galvodamas apie savo tėvą, stebiuosi ir dabar – juk jis stalinistiniu laikotarpiu gelbėjo studentus tikrąja to žodžio prasme,“ – yra sakęs  J. Vaičio sūnus.

You may also like...