Grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės šeimos viešnagė: savo šaknų beieškant

Grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės šeimos viešnagė: savo šaknų beieškantKauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultete neseniai lankėsi dailininkės, grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės anūkas Petras Vytautas Žmuidzinas su dukra iš Jungtinių Amerikos valstijų (JAV).

Grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės šeimos viešnagė: savo šaknų beieškantSusirašinėjant su fakulteto dekane dr. Sigita Saulėniene jis buvo pakviestas į svečius, suplanavęs atostogas Lietuvoje užsuko prisiliesti prie Lietuvoje gyvenusios ir besimokiusios močiūtės H. J. Narusevičiūtės-Žmuidzinienės (gim. 1906m.) gyvenimo tarpsnio. Šiame pastate, kuriame buvo įkurta tuometinė Kauno meno mokykla, ji mokėsi tapybos pas Adomą Varną, grafikos pas Adomą Galdiką.

Grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės šeimos viešnagė: savo šaknų beieškantSvečiai iš JAV J. Vienožinskio menų fakultete kartu su dekane dr. S. Saulėniene bei prodekane Nijole Meškeliene vaikščiojo po fakulteto pastatų kompleksą, apžiūrinėjo studijas ir auditorijas, klausėsi pasakojimo, kaip atrodė menų kalvės erdvės tarpukaryje, kaip metams bėgant buvo atverstas naujas šių pastatų istorijos puslapis ir keičiantis jų statusui ir pavadinimams, galiausiai atvedė šią mokymo įstaigą į Kauno kolegijos gretas.

Grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės šeimos viešnagė: savo šaknų beieškantH .J. Narusevičiūtės-Žmuidzinienės anūkas P. V. Žmuidzinas atsidėkodamas padovanojo tris savo močiutės grafikos darbus (vienas jų – originalas), kurtus Kanadoje. H. J. Narusevičiūtė-Žmuidzinienė gimė Liepojoje, Latvijoje. Kiek prisimena anūkas, vėliau jos šeima gyveno Joniškyje. Vėliau įstojo ir mokėsi Kauno meno mokykloje. Parodose dalyvavo nuo 1932 m. Karo metais, priartėjus frontui prie Lietuvos, ji su vyru Jonu Žmuidzinu ir sūnumi Jonu Stasiu Žmuidzinu pasitraukė į Vakarų Europą, o galiausiai į Kanadą. J. Žmuidzinas Kanadoje buvo paskirtas Lietuvos konsulu, o Halina Jonė ten tęsė savo kūrybinę veiklą: liejo akvareles, kūrė iliustratyvius piešinius ir juos dažnai panaudodavo kaip pagrindą didelėm akvarelėm. Abu seneliai mirė 1989 metais ir palaidoti Kanadoje, Toronte. Lietuvos dailės muziejuje saugomi H. J. Narusevičiūtės-Žmuidzinienės darbai: „Sodyba“ (1934), „Valstiečiai grįžta iš pievų“ (apie 1938).

Grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės šeimos viešnagė: savo šaknų beieškantŠiuo metu gyvenantis JAV, Masačusetso valstijoje Bostone, architektas P. V. Žmuidzinas su vyriausia dukra Helena (jos vardas – močiutės garbei) pirmą kartą lankosi protėvių žemėje. „Mums ši kelionė, labai įspūdinga. Pirmą kartą atvykome į Lietuvą. Sunku išreikšti, koks džiaugsmas aplankyti vietas, kur gyveno seneliai, studijavo močiutė. – susijaudinęs šnekėjo P. V. Žmuidzinas. – Nuo pat vaikystės girdėjau lietuvių kalbą namuose, girdėjau apie Lietuvą ir stiprų ilgesį sugrįžti tėvynėn – šis jausmas buvo įspaustas į mano sielą. Ir štai pagaliau mums pasitaikė proga pamatyti tą kraštą.“

Grafikės Halinos Narusevičiūtės-Žmuidzinienės šeimos viešnagė: savo šaknų beieškantDovanodamas H. J. Narusevičiūtės-Žmuidzinienės kūrinius, P.V. Žmuidzinas tarė: „Mums labai malonu žinoti, kad keli močiutės darbai nuo šiol bus vietoje, kurioje ji pradėjo savo pirmuosius kūrybinius žingsnius, vietoje, kuri tęsia tradicijas ir puoselėja jaunuosius menininkus. Dukrai labai patiko sutvarkytos fakulteto pastatų erdvės, o ir studentų darbai jai atrodo stiprūs. Tai patraukli vieta studentams.“ – įspūdžiais dalinosi P.V. Žmuidzinas.

„Aplankius Lietuvą, mums močiutės kūryba tapo daug artimesnė ir suprantamesnė“, – atsisveikinant ištarė svečias su dukra Helena Siu-Žmuidzinas.

You may also like...