,,Aukime sveiki, geri ir atsakingi“: įgyvendintas ankstyvosios prevencijos projektas

,,Aukime sveiki, geri ir atsakingi“: įgyvendintas ankstyvosios prevencijos projektas Šiais laikais daug kalbama apie sudėtingą paauglystės laikotarpį, tėvai dažnai skundžiasi nesugebantys suvaldyti savo vaikų. Taigi, siekiant išvengti paauglystės problemų, svarbu daugiau dėmesio skirti pradinukų auklėjimui bei socialiniam ugdymui. Būtent todėl Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centro Socialinės pedagogikos studijų programos trečiojo kurso studentės parengė ankstyvosios prevencijos projektą ,,Aukime sveiki, geri ir atsakingi“.     

Projektas 2015 m. pabaigoje buvo vykdomas su Kauno Dainavos progimnazijos 3a klasės mokiniais. Studentės su vaikais susitikdavo du kartus per savaitę ir kalbėdavosi apie socialinių problemų (rūkymo, girtavimo, narkomanijos, patyčių, priklausomybės nuo kompiuterio, mokyklos nelankymo, nusikalstamumo ir prekybos žmonėmis) pasekmes.

Vykdant projektą buvo formuojamos neigiamos mokinių nuostatos į minėtas socialines problemas, daug dėmesio skiriama atsisakymo įgūdžio formavimui. Projektas ne veltui vadinosi ,,Aukime sveiki, geri ir atsakingi“. Jeigu pradinėse klasėse vaikai išsiugdys neigiamą požiūrį į socialinius reiškinius, jei dalinsis gėriu, mokės išlieti pyktį, neskaudindami kitų, jei sugebės kategoriškai atsisakyti kalbinami nusikalsti, bus atsargūs, kritiški ir kontroliuos savo elgesį, jie užaugs sveiki, geri ir atsakingi.

,,Aukime sveiki, geri ir atsakingi“: įgyvendintas ankstyvosios prevencijos projektas Studentai projekto metu mokiniams suorganizavo įdomius ir prasmingus užsiėmimus. Per pirmąjį renginį buvo mokoma ugdyti gerumą. Mažieji rašė linkėjimus, įsmeigė juos į obuolius ir dalijo mokyklos bendruomenei. Vaikams buvo paaiškinti pykčio išliejimo būdai, kurių vieną vaikai galėjo išbandyti patys sprogdindami balionus, ant kurių buvo užrašyti dalykai, trukdantys pasauliui būti gražesniam. Tokia veikla, vaikų teigimu, jiems labai patiko.

Antrasis renginys – pokalbis – buvo skirtas suvokti piktnaudžavimo informacinėmis technologijomis žalą. Studentės pasakojo apie kompiuterio daromą žalą sveikatai, internete slypinčius pavojus ir patarė, kaip tinkamai elgtis virtualioje erdvėje. Vaikai suprato savikontrolės vertę.

Trečioji veikla vaikus sužavėjo tuo, kad buvo pakeista aplinka. Jie buvo pakviesti į naujai pastatytą ir šiuolaikiškai įrengtą Kauno kolegijos Studijų centrą ir turėjo galimybę pasijusti tikrais studentais. Tą dieną savo apsilankymu vaikus nudžiugino Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno apygardos antrosios rinktinės eilinis Rytis Vanagas, kuris pasakojo apie gyvenimo planavimo ir tikslų siekimo svarbą.

Ketvirtuoju renginiu studentai siekė vaikams pateikti kuo išsamesnę informaciją apie žalingų įpročių problemas. Vaikams pasakota ir demonstruota videomedžiaga apie tabako, narkotinių medžiagų žalą. Vyko diskusijos, vaikai mokėsi teisingai atsisakyti, kai jiems siūloma rūkyti ar svaigintis.

Penktoji veikla stebino vaikų išmintimi. Jiems teko sugalvoti paslaptis, paskui aptarti, kada meluoti yra blogai, o kada tai yra nusikaltimas. Dar viena diskusija buvo skirta prekybos žmonėmis problemai. Vaikai patys padėjo suformuluoti išvadą, jog pirmas įspūdis apie žmogų gali būti klaidingas, todėl reikia atsargiai bendrauti su nepažįstamaisiais.

Paskutinysis renginys buvo skirtas atsisveikinimui. Vaikai žiūrėjo filmuką su pačiomis gražiausiomis projekto akimirkomis. Mat studentai visą projekto veiklą užfiksavo videokameromis. Sėdėdami už apskrito stalo, projekto dalyviai gėrė arbatą ir vaišinosi saldumynais.

Projektas buvo be galo naudingas ne tik vaikams, bet ir studentėms, nes jis suteikė neįkainojamos prevencinio darbo, darbo komandoje ir pedagoginio darbo su vaikais patirties. Viena socialinio pedagogo pareigų yra organizuoti projektus, todėl labai naudinga dar studijų laikais to mokytis ne tik teoriškai, bet ir praktiškai. Studentės taria nuoširdų ačiū Kauno Dainavos progimnazijos direktorei, leidusiai vykdyti projektą jos vadovaujamoje mokykloje, šios mokyklos pradinių klasių mokytojai Sonatai Pliupelienei, Kauno kolegijos dėstytojui Nerijui Leikui, projekto partneriams – kariui Ryčiui Vanagui ir UAB „Kačergės vingis“.

Mūsų ateitis priklauso žmonių, todėl svarbu, kad vaikai užaugtų sveiki, geri ir atsakingi.

You may also like...