Įvyko parodos „Valstybės siena – Lietuvos valstybingumo simbolis“ atidarymas

Lapkričio 6 dieną vyko oficialus parodos „Valstybės siena – Lietuvos valstybingumo simbolis“ atidarymas Nalšios muziejuje Švenčionyse. Paroda, veikianti nuo spalio 22 dienos, jau sulaukė daug Švenčionių krašto visuomenės dėmesio, nes šis kraštas tiesiogiai susidūrė su Lietuvos valstybės sienos kaitos pokyčiais, kurie yra įstrigę žmonių atmintyje. Parodos veikimo metu vyksta istorijos ir geografijos dalykų edukacinės pamokos, kurios ypač lankomos Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokytojų ir moksleivių.

Kiekvienos valstybės egzistavimo bei suvereniteto požymis yra jos teritorija, kurią žymi valstybės sienos. Nuo Lietuvos valstybės susiformavimo XIII a. iki SSRS okupacijos 1940 m. Lietuvos teritorijos plotas ir jos sienos daug kartų keitėsi. Atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę pirmaeilis uždavinys buvo užtikrinti valstybės ir jos sienų apsaugą. Daugiau kaip du dešimtmečius trukęs valstybės sienų demarkavimas baigtas 2017 m. gruodžio 20 d. Kaip teigia viena iš parodos organizatorių Ilona Urbanavičienė, galime džiaugtis, kad pirmieji iš posovietinės erdvės įteisinome valstybės sienas, kad esame Europoje ir turime ilgiausią išorės Europos Sąjungos sieną. Lietuvos Respublikos valstybės siena su Baltarusijos Respublika ir Rusijos Federacija yra išorės ES sienos dalis, todėl jos demarkavimas ir juridinis įteisinimas buvo itin svarbus valstybės uždavinys siekiant įgyvendinti pagrindinius Lietuvos, Europos Sąjungos bei Šengeno šalių teisės aktų reikalavimus.

Žemėlapių paroda byloja, kad minint valstybės atkūrimo šimtmetį Lietuva jau nuo XIII a. buvo lygiavertė Europos valstybė. Parodoje eksponuojami išskirtiniai kartografiniai leidiniai, kuriuose vaizduojama Lietuva, jos sienų kaita įvairiais laikotarpiais. Parodoje, skirtoje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, atsiskleidžia, kad Lietuva ir lietuviai išliko Tauta ir Valstybe net ir patyrus istorinių negandų, o įteisintos valstybės sienos yra vienas pagrindinių suverenios valstybės simbolių.

Parodoje galima apsilankyti iki lapkričio 16 d. Nalšios muziejuje (Laisvės al. 1, Švenčionys). Kvietimą rasite čia.

You may also like...